Nanopartiküller

Nano Demir Nedir? Kullanım Alanları

Demir tüm mikrobesinler arasında en uzun ve en iyi tarif edilen tarihe sahiptir. Neredeyse tüm canlı organizmaların metabolizmasında anahtar bir unsurdur. İnsanlarda demir yüzlerce proteinin ve enzimin temel bir bileşenidir.

 

Demir eksikliği dünyadaki en yaygın beslenme bozukluğudur. En sık kadın, hamileler ve daha büyük çocuklarda menstruasyonda bulunur. Demir eksikliği yeterli miktarda demir almamaya, yeterli miktarda demir emmemeye veya aşırı kan kaybına neden olmaz. Bir kişinin beslenmesi yeterli miktarda demir içermediğinde, vücuttaki demir depoları kullanılır. Demir depoları tükenirken, hemoglobin seviyeleri düşer – anemi olarak bilinen bir durumdur. Bu, yorgunluk, şişmiş bir dil, bastırılmış bağışıklık sistemi, zihinsel işleyişin azalması, çocuklarda sosyal gelişimin bozulması ve vücut ısısı düzenlenmesi gibi belirtilere neden olur.

 

Demir, vücutta birçok farklı role sahiptir. Vücudun demirinin yaklaşık% 65 ila 75’i kanda hemoglobin formundadır. Hemeglobin, oksijeni vücuttaki dokulara taşıyan kırmızı kan hücrelerindeki bir proteindir. Kas hücrelerine oksijen taşıyan bileşik olan miyoglobin de demir gerektirir. Buna ek olarak, demir, vücutta enerji üreten reaksiyonlarda yer alır. Fazla demir, vücutta bir rezerv olarak saklanır.

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre demir eksikliği anemisi, dünyadaki en yaygın besin eksikliğidir. Çocuklar ve ergenler, hamile kadınlar, çocuk sahibi kadınlar, sporcular ve yaşlı yetişkinler de dahil olmak üzere birçok grup demir eksikliği riskini artırmaktadır.

 

Demir için en büyük ihtiyaç büyüme veya kan kaybı dönemleridir. Küçük çocuklar, ergenler ve hamile kadınlar bu dönemlerde meydana gelen büyüme nedeniyle artan ihtiyaçlara sahiptir. Hamilelikte talepler o kadar büyüktür ki, hamile kadınlar için demir takviyesi tavsiye edilir. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar, menstürasyon kayıplarından dolayı artan gereksinimlere sahiptir. Bununla birlikte, oral kontraseptif kullanan kadınlar demir ihtiyacını biraz azaltmışlardır, çünkü menstrüasyondan kaynaklanan kan kayıpları daha azdır.

 

Yoğun bir eğitim programında yer alan aktif bir kadın sporcu demir eksikliği anemisi için artmış bir riske sahiptir. Demir eksikliği anemili veya anemi olmaksızın yaygındır, sporcu için performansı azaltır ve genellikle standart bir kan testinde saptanmaz. Kasın hücrelerine miyoglobin yoluyla oksijen taşıma kapasitesi bozulur (enerji üretimi sınırlıdır), bu da rekabet için hayati öneme sahiptir. Erkek dayanıklılık sporcuları ve vejeteryan sporcular da demir eksikliği riski altında olabilirler. En iyi demir depolarını temin etmek için, sporcular yeterli miktarda demir bakımından zengin gıda içeren yemek veya aperatif tüketmeli ve bazı durumlarda tavsiye edilen demir takviyesi için bir hekime başvurmalıdırlar.

 

Nano Demir

Parçacık boyutu, iyi mineral emilimi için önemli bir faktördür, çünkü temel bir fiziksel yasa, parçacık ne kadar küçük olursa, nispi parçacık yüzeyi o kadar büyüktür. Vücudun besin maddelerini parçalamak ve emmek için kullandığı bu yüzeydir. Bu yüzey ne kadar büyükse, daha iyi besinler kullanılabilir.

 

Nano Demir, son derece küçük parçacıkları ile hap veya tozlardan çok daha iyi emer. Bu nedenle, Nano Demir, vitamin ve minerallerin emiliminin güçlü bir şekilde rahatsız edildiği sindirim bozuklukları olan kişilerin cevabıdır. Sıvı yutmadan önce bir süre ağızda tutulduğunda, mineral doğrudan vücuda girer ve hemen etkili olur.

 

Tüm demir besin takviyeleri arasında Nano Demir’in en etkili olduğu bulunmuştur.

 

Kaynak: Linke tıklayınız….

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir