Grafen, Nanopartiküller

Grafen Takviyeli Kompozit ve Polimer Malzemeler

Grafen basit bir ifadeyle, ince bir saf karbon tabakasıdır; altıgen bir petek şeklinde birbirine bağlanmış tek katlı karbon atomu tabakasıdır. Nano grafen, kompozit veya polimer malzemelerden üretilen ürünlerin karşılaştığı en büyük sorun statik elektriğe çözüm üretmektedir. Örneğin, epoksi döşemenin statik oluşturma eğilimi arttığından, elektrik deşarjları yangınlara neden olabilmektedir. Benzer şekilde, rüzgar türbinlerinin bıçaklarındaki statik elektrik üretimi jeneratörlere ve kablolarına zarar verebilmektedir.

 

Nano grafen ile ile birlikte, statik elektrik sorunu çok basit bir şekilde çözülebilir: nanografenin epoksi döşeme ve polyester reçinelere ve polimerlere %0.05 ila %1.5 oranında eklenmesi, anti-statik özelliklere sahip kompozitler ve reçineler üretilmesine olanak sağlamaktadır. Bunun yanında nano grafen  polimerlerde nano graphen kullanımı otomobil, havacılık, yat ve gemi inşa endüstrilerinde büyük ilgi oluşturmaktadır.

 

Nano Grafenin bir belirli yüzdeler ile plastik ürünlere eklenmesi, polimerleri ve kompozitleri %90-100 daha güçlü hale getirmektedir.

 

 

Ayrıca bilimsel ve teknoloji çevrelerinde, iletken polimerlere grafen ekleme artmaktadır. Şu anda, nano grafen polistiren, polietilen, polipropilen ve çeşitli elektrik ürünlerinde (elektrik fişleri ve soketleri, çeşitli anahtarlar, alarmlar, devre kesiciler, vb.) kullanılmaktadır. Ek olarak, elektrik kabloları için koruyucu tabakaların üretiminde grafen iletken polimerler kullanılır.

 

 

UYGULAMA ALANLARI

·         Otomotiv

·         Ulaştırma

·         Elektrik & Elektronik

·         Beyaz eşya ve ev gereçleri

·         Spor ekipmanları

·         Bahçe Ekipmanları

·         Güvenlik malzemeleri

·         Medikal

·         Ayakkabı tabanı

·         İnşaat

·         Mobilya

 

Kaynak: Linke tıklayınız….

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir