Mikropartiküller

Fosforik Asit Nedir? Kullanım Alanları

Fosforik asit; fosfor, oksijen ve hidrojen atomlarından oluşmaktadır. Formülü H3PO4 şeklindedir.

 

Pek çok sektörde kullanılan fosforik asit , hidrojen ve oksijenden oluşan, deterjan, sabun, gübre yapımında ve eczacılıkta kullanılan, sıvı durumda, renksiz bir asittir.

 

Fosforik asit ve tuzları (sodyum, potasyum, kalsiyum) asitliği düzenleyici olan tek organik asit grubu olup, bu amaçla kullanılan asitler içinde en düşük maliyetli, en düşük pH’ı veren ve en kuvvetli etkiyi göstereni olarak bilinmektedir.

 

Gıda sanayiinde en çok kullanılan asitlik düzenleyiciler arasında ikinci sırayı alır.

 

Fosforik asit,en çok fosfatlı gübrelerin yapımında ve ilaç endüstrisinde,sinek ilacı üretiminde temizleyicilerde,yağ sanayinde, istenmeyen katalizörlerin temizlenmesinde,alimünyum işlemede, yüzey temizleme ve düzeltme işlerinde,deride tabaklama ve parlatma aşamalarında kullanılır.Fosforik asit tuzlarının, gıda endüstrisinde de birçok kullanım alanı bulunmaktadır.Kabartma tozlarında tamponlayıcı ve asitliği düzenleyici madde olarak görev yaparken, kola gibi yumuşak içeceklerin asitlendirilmesi, proses peynirlerde eritme tuzları olarak kullanılması gibi uygulama alanları bulmaktadır. Bunların dışında fosforik asit gıdalarda su bağlama ve antimikrobiyal amaçlarla da kullanılmaktadır.

 

Fosforik asit ayrıca koladaki asitliği sağlamak için kullanılır. Kola, asitli olarak bilinen limon suyu veya sirke gibi ürünlerden daha da asitlidir. Kolada kullanılan şeker veya diğer tatlandırıcılar asitliği maskelediği için asitliğini tam olarak fark edemeyiz. Limon daha az şeker ihtiva ettiği için tadı daha asidiktir.

 

Kolalı içecek sektöründeki yoğun kullanımı sayesinde, gıda sektöründe en çok kullanılan asitliği düzenleyici ürünlerden bir tanesidir. Fosforik asidin sahip olduğu sert ve keskin tat, kolalı içeceklere özgü aromayı oluşturmaktadır. Kolalı içeceklerdeki asitliği de fosforik asit sağlamaktadır.

 

 

Kullanım Alanları

Tarım sektöründe seracılar ve organik gübreciler tarafından, gıda sektöründe rafinerisi olan yağ üreticileri taradından, metal yüzey temizleme sektöründe, endüstriyel temizlikte, deri sektöründe, kozmetik sektöründe, deterjan sektöründe, yapı kimyasalları sektöründe, yağ sanayinde istenmeye katalizörlerin temizlenmesinde, fosfat tuzların üretilmesinde, kola gibi yumuşak içeceklerin asitlendirilmesinde, imitasyon jölelerin üretilmesinde pH kontrolünde, maya üretiminde besiyer bileşeni olarak, işlenmiş gıda ürünlerinin bakteri gelişiminin kontrolünde, şeker özsularının berraklaştırılmasında çözelti ajan olarak, dişçilik ve ortadontide diş yüzeyinin temizlenmesinde, böcek ilacı üretilmesinde, çiçekçilikte çözeltilerin pH’ının düşürülmesinde ve çelik endüstrisinde yüzeylerin paslanmaya karşı korunmasında kullanılır.

 

 

 

 

Ambalaj Şekli

Fosforik Asit ürünlerimiz bidon, IBC ve tankerle dökme şeklinde sevkiyat edilir.

 

Kaynak: Linke tıklayınız….

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir