Mikropartiküller

Toz Metalurjisi

Toz metalurjisi, parçaların metal tozlarından imal edildiği metal işleme teknolojisidir.

 

Özellikle otomobil sektöründe toz metalurjisi süreçlerinde üretilen parçaların önemi her geçen gün artmaktadır. Metal tozları, sinterlenmiş parçaların üretimi için az miktarda balmumu ve grafit gibi katkı maddeleriyle karıştırılır. Daha sonra bu toz karışımlar yüksek basınç altında ham sıkıtların içine bastırılır. Bu işlemde grafit maksimum sıkışmayı mümkün kıldığından hem pres kalıbın aşınmasını azaltır, hem de toz karışımın içten yağlanmasını sağlar.
Daha sonra ham sıkıtların hafifçe erime noktasının altında ısıtıldığı sinterleme işleminde malzeme daha fazla sıkıştırılır. Ayrıca ince grafit, metal çözeltisine karışır ve işlenecek parçanın mekanik gücünü artırır.

KENDİLİĞİNDEN YAĞLANMA

Kendinden yağlamalı sinterlenmiş parçalar için özel toz karışımları bulunmaktadır. Bu özel karışımlar yalnızca sinterleme işlemi esnasında az oranda çözeltiye karışan iri taneli grafit içerir. Genelde bozulmamış durumda grafit partikülleri işlenecek parçanın matrisine dahil edilir ve parçanın kullanım süresi boyunca adım adım ortaya çıkarılır ve bu da grafitin kayganlaştırıcı etkisinin gelişmesine ortam hazırlar.

SABİTLİK

Toz metalurji süreçlerinde üretilen hassas parçaların boyutsal doğruluğunu ve mükemmel kalitesini sadece hammadde kalitesinin istikrarı ve yeniden üretilebilir süreç parametreleri garanti eder.

 

KULLANILAN METAL TOZLARI;

·        BAKIR TOZU

·        PİRİNÇ TOZU

·        KURŞUN-BAKIR TOZU

·        BRONZ TOZU

·        KÜRESEL BRONZ TOZU

·        ALÜMİNYUM TOZU

·        KALAY TOZU

·        NİKEL TOZU

·        KOBALT ALAŞIM TOZU

·        KAYNAK TOZU

·        LEHİM TOZU

·        SERT-LEHİM TOZU

 

Kaynak: Linke tıklayınız….

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir