Nanopartiküller

Bio Nano Konjugasyon

Nanokar  Nano Konjugasyon, en az biri bir biyomolekül olan, iki molekül arasında stabil bir kovalent bağlantı oluşturmak için bir kimyasal stratejidir. Proteinler ve diğer biyopolimerler, ligandlara bağlanarak biyolojik fonksiyonları düzenler ve gerçekleştirir. “Yenilikçi biyo-materyaller, toplumu yararlı bir şekilde etkilemek için dönüştürücü yeni fırsatları mümkün kılmaktadır.”

 

Biyokonjugasyon yoluyla fonksiyonel biyomoleküller oluşturma yeteneği, yaşam bilimlerinin her disiplinini etkilemiştir. Yeni çapraz bağlama teknikleri ve reaktifler geliştirildiğinden, yeni eşsiz biyo-konjügatların geliştirilmesi yoluyla ligand keşfinde, hastalık tanısında ve yüksek verimli taramada yeni uygulamalar geliştirilmektedir. Bu yöntemler, varlığını fizyolojik koşullar altında biyo nano konjugasyona olanak veren kemo seçici reaksiyonların keşfine borçludur.

 

Bununla birlikte, çeşitli organizmalar hakkında tam genetik bilginin elde edilmesi konusundaki ilk heves, bu bilginin kullanımının, kodlanmış proteinlerin fonksiyonu hakkında bilgi sahibi olmadan neredeyse hareketsiz kaldığı gerçeğinin farkına varmasıyla sonuçlanmıştır. RNA ve karbonhidratlar gibi diğer biyomoleküllerin fonksiyonlarının açıklanması da aynı şekilde zorunludur. Biyomoleküllerin kovalent türevlendirilmesini ifade eden “biyokonjugasyon”, bu hedefe ulaşmak için bir araç sağlar.

 

Kaynak: Linke tıklayınız….

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir