Antimikrobiyal

Antibakteriyel Etkinlik Testleri

Gün geçtikçe daha da önem kazanan konulardan birisi olan antibakteriyel ürünlerin, piyasaya sunulmadan önce bir takım testlere tabi tutulması gerekmektedir. Bu testlerin en başında antibakteriyel etkinlik testleri  yeri almaktadır. Peki bu testin amacı nedir?

Bunun için öncelikle antibakteriyeli tanımını yapmak gerekir. Antibakteriyel madde;  antibakteriyel yüzey  uygulamasının kullanımı yoluyla ürünlerin yüzeyinde bakterilerin üremesini engelleyen madde olarak tanımlanır.

Özellikle son dönemde antibakteriyel  plastiklerin piyasaya sunulduğu görülmektedir.

Bunun için  standart metotlara uygun olarak antibakteriyel etkinlik testi  analiz yapılması gerekmektedir.

Laboratuvarımızda antibakteriyel etkinlik testi,  ISO 22196 metoduna göre akredite olarak yapılmaktadır. Metodun ve analizin genel amacı, antibakteriyel olduğu iddia edilen  ürünleri,  mikroorganizmalar ile kontamine edip, analiz başlangıcında ve son aşamasındaki sonuçların logaritmik hesaplarına bakılarak, ürünün antibakteriyel etkiye sahip olup olmadığını değerlendirmektir.  Burada önemli olan,  bakterilerin yüzde değerleri değil logaritmik değerlerine göre hesaplamanın yapılmasıdır.

Ürünlerinizde antibakteriyel  etkinlik aktivitesinin değerlendirilmesi hakkında bilgi sahibi olmak ve konu hakkında bilgi almak istiyorsanız, laboratuvarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynak: Linke tıklayınız….

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir