Grafen

Lityum İyon Piller ve Grafen Piller

Lityum İyon Piller ve Grafen Piller

 

 

Gelişen teknolojiyle, sadece telefon veya televizyon gibi teknolojik cihazlar değil, aynı zamanda arabalarımız, hatta son on yılda evler bile “akıllı” hale geldi. Böylece güç kaynaklarına gittikçe daha fazla bağımlı hale geliyoruz. Enerji kaynakları açısından, lityum iyon piller şu an için lider; ama bu gerçek değişiyor gibi görünüyor.

Graphene

Tüm Grafen Uygulamalarını Burada Bulun: 60 Grafen Kullanımı – 2019’da Graphene’nin (Potansiyel) Uygulamalarına İlişkin En Son Rehber

Diğer akü tiplerinden farklı olarak, lityum iyon batarya en hafif, en yüksek voltaj ve en yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir. Ayrıca uzun ömürlü olan tüketici elektroniği için en yaygın güç kaynağı lityum iyon pillerdir.

Bununla birlikte, birçok faydası olmasına rağmen, dezavantajları göz ardı edilemez. Yüksek kapasiteli ve büyük seri-paralel sayılar nedeniyle lityum iyon piller güvenlik, dayanıklılık, homojenlik ve maliyet açısından sorunlara neden olabilir. Ayrıca, zamana göre performansı etkileyen aşırı şarj veya aşırı deşarj edilebilir. Li-ion piller nakliye tehlikeleri içerdiğinden taşınması da başka bir konudur. Peki daha verimli bir alternatif var mı? Grafen piller hakkında konuşalım.

2004’te Manchester Üniversitesi’nden iki profesör ilk kez tek bir atomik grafen tabakasını izole etti. Bu ilerleme ile, grafen üzerine çalışmalar hızlandı ve o zamandan beri dokunmatik ekranlardan arabalara ve uçaklara kadar sayısız alanda kullanıldı. Peki ya güç kaynakları? Samsung’dan bir dava. İlk adım olarak, şirket mevcut li-ion pillerinin kapasitesini yüzde 45 artırmak için “grafen topları” geliştirdi ve oldukça iyi çalıştı. Bu bağlamda, Samsung, normal bir batarya için yaklaşık bir saatte şarj olabilirken, tamamen 12 dakika içinde şarj olabilen yeni grafen tabanlı batarya piyasaya sürdü.

 

 

Grafen Akünün Avantajları

Bugün kullandığımız en iyi li-ion pil ile karşılaştırıldığında, grafen pil beş kat daha fazla enerji yoğunluğuna sahiptir. Ayrıca, 400 şarj / deşarj döngüsünden sonra kapasite kaybı gözlenmedi. İlk paragrafa atıfta bulunarak, li-ion pillerin patlama dahil sorunlara neden olabileceğini söyledik. Buna karşın grafen piller güvenlik açısından daha güvenilirdir. Dahası, grafen, doğada bulunabilen bir karbon allotropu olduğundan, onu lityum üzerinden kullanmak çevre dostu ve düşük maliyetlidir.

Grafen Pilin Geleceği

Graphene Flagship, endüstriyel bir materyal olarak grafen yardımı ile ekonomik büyümeyi, yeni işler ve fırsatlar yaratmayı amaçlayan 23 ülkeden 150’den fazla akademik ve endüstriyel araştırma grubunu bir araya getiriyor. Avrupa Birliği tarafından 1 milyar avroluk bir bütçeyle finanse edilen Graphene Flagship, Avrupa’nın şimdiye kadar en büyük arama girişimini inşa ediyor. Gelecek, sürdürülebilir ve biyo uyumlu malzemelere bağlı olduğundan, biz de enerjiye güveniyoruz. Böylece, grafen piller önümüzdeki yıllarda toplumun ilk tercihi olarak görünmektedir.

Kaynak: Linke tıklayınız….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir