Antimikrobiyal

Antimikrobiyal Teknoloji Nedir?

Mikroplar başta olmak üzere zararlı mikroorganizmalara karşı sürekli korunan ürünler oluşturmak amacıyla katkı maddelerinden istifade edilen kolektif bilgi alanını ifade etmek için kullanılır Antimikrobiyal Teknoloji kavramı.

 

Antimikrobiyalkelime anlamı nedir?

Bakteri, mikrop ve küf gibi zararlı maddelerin gücünü kıracak yeterlilikteki maddeleri ifade etmek için bu kavram kulanılmaktadır.

 

Antimikrobiyal maddeler ve türleri?

Antibiyotik içeren maddeler, dezenfektan olarak kullanılan materyaller ve tabi antimikrobiyal katkılar da yine antimikrobiyal ürünler sınıfına girmektedir.

 

Antimikrobiyallerde kullanılan katkı maddeleri nelerdir?

Bakır başta olmak üzere Gümüş İyon, Çinko ve organik teknolojilerin bütünü antimikrobiyal katkılar olarak kullanılır.

 

Bakır: boyalar, kaplamalar ve polimerler gibi substratlarda,hijyenik ve koruyucu uygulamalarda antimikrobiyalik koruma sağlamak amacıyla kullanmak çok uygundur.

 

Gümüş İyon: boyalar, tekstiller, polimerler, kaplamalar ve diğer malzeme çeşitleri de içinde olmak üzere kocaman yelpazedeki malzemelerde kullanmak için en uygunudur.

 

Çinko: İyi bilinen antifungalve antibakteriyelbir bileşimdir.

 

Organik Antimikrobiyal Katkılar: dörtlü amonyum bileşkeleri (QAC veya QUAT), fenolikbiyositler ve fungusitler (Tiabendazol) bu gruba dahil organik maddelerdendir.

 

Antimikrobiyalların hepsi aynı grupta mıdır?

Birçok farklı madde antimikrobiyal sınıfına girer lakin uygulama, dayanıklılık, işleme ve dayanma gücü bakımından farklılık arz eder. Bütün antimikrobiyal maddelerin mikrop ve zararlı organizmalar üzerinde etkisi vardır ancak bu hem katkı maddesi hem de organizmanın gücü ile doğrudan alakalıdır.

 

Kaynak: Linke tıklayınız….

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir